V Plasích a v Mariánské Týnici se pohybujeme na území, které patřilo cisterciákům z Plas. Zdejší zalesněná krajina vytváří rozsáhlé plošiny, které spadají do údolí řeky Střely. Na dně údolí se nachází cisterciácký klášter Plasy založený ve 12. století. Od zničení husity živořil a jeho doba přišla znovu až na přelomu 17. a 18. století. Je jisté, že spojení opata Evžena Tyttla a architekta Jana Santiniho dalo vzniknout mimořádné stavbě konventu, která překvapuje jak svými rozměry, tak promyšlenou a kultivovanou vnitřní výzdobou. I vedlejší budovy kláštera a jeho kostel představují pozoruhodná stavební a umělecká díla, na nichž se podíleli další tvůrci, například Jean Baptiste Mathey.
Na rozdíl od Plas je Mariánská Týnice posazena na krajinné plošině, jejíž je dominantou. Poutní místo má svůj původ již ve středověku, v barokní době mu dal originální podobu Jan Santini. Svou vysokou kopulí, která jako by plula nad lány polí, zdůraznil duchovní význam místa.
Radnicko je zasmušilý kraj, ve kterém mnohou starší stopu překryla průmyslová doba 19. a 20. století. Jeho barokní památky jsou skromnější, ale i ty vnímavému poutníkovi a pozorovateli přinesou poučení a zážitek. V Radnicích je přímo na náměstí farní kostel sv. Václava a bývalý zámek, jenž ještě čeká na svou obnovu. Z příkrého srázu se dívá na město poutní kostelík Kalvárie, jemné dílo Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V okolních obcích je zachována řada barokních kostelů a drobné architektury.