...zažít baroko všemi smysly...
festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje
29. 6.-30. 8. 2015
2. týden - oblast Klatovy (6.7. - 12.7. 2015)
6.7. 2015 Kostel Narození Panny Marie Nicov u Plánice
7.7. 2015 Městys a krajina Chudenice
8.7. 2015 Loreta Týnec
9.7. 2015 Hrad Klenová
10.7. 2015 Jezuitské katakomby a kolej Klatovy
11.7. 2015 Město Klatovy
12.7. 2015 Kostel Narození Panny Marie Klatovy
Klatovy celá staletí konkurovaly Plzni, bývaly krajským městem a stále jsou přirozeným centrem oblasti pod Šumavou. Jejich bohaté panoráma, tvořené věžemi tří kostelů a radniční věží, nemá v západních Čechách obdobu. Po duchovní a kulturní stránce je barokní období v Klatovech spjato s činností jezuitů, kteří postavili svůj areál přímo na klatovském náměstí. Od roku 1665 se stavěla kolej s kostelem podle projektu Carla Luraga. Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie se stal charakteristickou stavbou náměstí a se sousední radnicí tvoří malebný celek. Pod kostelem, v pohřebních katakombách, je možné navštívit proslulé mumie členů jezuitského řádu a klatovských měšťanů, a procítit tak dvoutvářnost baroka jako umění života i smrti.
Druhý klášterní kostel, dominikánský, zasvěcený sv. Vavřinci, byl restaurován nedávno a slouží pro kulturní účely. Byl postaven architektem Marcem Antoniem Gilmettim na přelomu 17. a 18. století. Krásné a harmonické náměstí obepínají řady renesančních a barokních domů. V jednom z nich se zachovala unikátní barokní lékárna U Bílého jednorožce, kterou lze navštívit, včetně vedlejší stejnojmenné galerie.
V okolí Klatov se začíná krajina vlnit a zvedat k Šumavě. V líbezném kraji se naleznou šlechtická sídla, kostely a lidová architektura. To vše na malém místě lze navštívit v Týnci u Klatov, který byl významným poutním místem se zámkem, poutním kostelem Panny Marie, kaplí sv. Jana Nepomuckého a drobnou loretánskou kaplí.